logo1

گواهینامه‌ BPM / مدیریت فرایندهای کسب و کار

bpm

گواهینامه‌ BPM / مدیریت فرایندهای کسب و کار

گواهینامه‌ BPM به گواهینامه‌ای اطلاق می‌شود که هدف اصلی آن مدیریت فرآیند کسب‌وکار است. دراصل BPM مخفف واژه‌ی Business Process Management است که به معنای مدیریت فرآیند کسب‌وکار می باشد.

گواهینامه BPM با روش‌ها و ابزارهایی می‌تواند فرآیندهای مختلف در کسب‌وکارها را طراحی، اجرا و مدیریت کند. درواقع استاندارد BPM پلی میان دو رشته‌ی مدیریت و فناوری اطلاعات برقرار کرده واز این طریق فرآیندهای موجود در کسب‌وکارها را شناسایی می‌کند ودر مواقع لزوم، برای ارتقای مشاغل مختلف، فرآیندهای جدید مدلسازی واجرا می‌کند. هر شرکت یا سازمانی با کمک این روش‌ها و ابزارها می‌تواند کلیه‌ی عملکردهای خود را تحت نظر داشته باشد و از طریق تجزیه و تحلیل فرآیندهای کاری و در صورت نیاز ایجاد تغییراتی درآن، زمینه را برای پیشرفت شرکت یا سازمان خود فراهم کند.

استاندارد BPM دارای اصول و الزاماتی است که موجب می‌شود کسب‌وکارهایی که فرآیندهای مبهم و یا غیرمشخصی دارند، از فرآیندهای شفاف برخوردار شوند و همچنین کارکنانی که از وظایف خود و فرآیندهای پیچیده‌ی شرکت اطلاع دقیقی ندارند، نسبت به این امور آگاه شوند. به بیان بهتر، BPM روابط کلان و پیچیده‌ی موجود در سازمان‌ها را با ترفندهایی اصولی، ساده‌سازی و مدل‌سازی می‌کند تا برای مدیران و کارکنان قابل فهم‌تر شود.

درواقع نحوه‌ی فعالیت BPM بدین ترتیب است: در ابتدا استاندارد BPM به شناسایی فرآیندهای مخرب و مشکل‌زا در سیستم کسب‌وکار می‌پردازد. پس از آن، فرآیند مشکل‌زایی که کشف شده است، از طریق شاخص عملکردی مورد ارزیابی و تحلیل قرار می‌گیرد. در مرحله‌ی بعد فرآیند موردنظر مجددا طراحی می‌شود تا عیوب و نواقصی که در مراحل قبل بدست آمده بود، برطرف شوند. بعد از آن تغییرات لازم در فرآیند بوجود آمده و پیاده‌سازی می‌شود. در این مرحله علاوه بر اصلاحاتی که متوجه خودِ فرآیند است، در نحوه‌ی کارِ مجریانِ آن فرآیند نیز تغییراتی رخ می‌دهد. درنهایت پس از پیاده‌سازی و اجرا، فرآیند موردنظر به‌طور پیوسته تحت نظارت و کنترل قرار می‌گیرد تا درصورت بروز خطا، مجددا ارزیابی شود.

تفاوت BPM با BPMN و BPMS
خوب است بدانید که گواهینامه BPM با BPMN و BPMS تفاوت‌هایی دارد. اساسا BPMN یا Business Process Model & Notation شامل مجموعه‌ای از استانداردها و علامت‌هایی است که برای مدلسازی فرآیندهای کسب‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. BPMS نیز مدل‌های ساخته شده توسط علائم BPMN را اجرا و پیاده‌سازی می‌کند. استاندارد BPM هم همانطور که گفته شد، روشی مدیریتی است که با کمک فناوری اطلاعات برای کنترل عملکرد فرآیندهای کسب ‌وکارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سرانجام، از جمله مزیت‌های دریافت گواهینامه‌ BPM را می‌توان کنترل و ارزیابی فرآیندها، ایجاد شفافیت در فرآیندها، ارتقای کلی سازمان و درنهایت افزایش رضایت مشتریان دانست.
جهت دریافت گواهینامه BPM از مراجع معتبر بین المللی با ما در تماس باشید...

  • تهران، صادقیه
  • 02144259582
  • --
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا