logo1

گواهینامه ایزو 50001 - ISO 50001

50001

گواهینامه ایزو 50001

گواهینامه ایزو 50001 یا استاندارد مدیریت انرژی، از جمله استانداردهایی است که به منظور جلوگیری از هدررفت منابع و انرژی و کاهش ورودِ مواد مضر به محیط زیست و طبیعت، تهیه و تدوین شده است. همانطور که می‌دانید یکی از عوامل مهم در گرم شدن زمین، انتشار فراوانِ گازهایی همچون گاز گلخانه‌ای در طبیعت است. اساسا برخی از گازهای گلخانه‌ای مانند بخار آب، دی‌اکسید کربن، متان و ... به‌طور طبیعی در محیط زیست وجود دارند، اما برخی دیگر از گازهای گلخانه‌ای به‌واسطه‌ی فعالیت‌های بی‌رویه‌ی انسان در کشاورزی و صنعت ایجاد می‌شوند. بنا بر اعلام اقتصادآنلاین، طبق آمارهای موجود میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در یک دهه‌ی گذشته به 407 میلیارد تن دی‌اکسید کربن رسیده است که این، نشان‌ می‌دهد در آینده‌ای نه چندان دور وضعیت زمین و زیستن در آن از حال حاضر نیز دشوارتر خواهد شد. یکی از راه‌حل‌های مهم برای کنترل و کاهش این نوع خساراتِ وارده بر محیط‌زیست، استفاده‌ی بهینه از انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطیِ کسب‌وکارهای مختلف است. این درست همان کاری است که استاندارد ایزو 50001 با هدف انجام آن، تدوین شده است. گواهینامه ایزو 50001 نه‌تنها برای صنایع و تولیدکنندگان بزرگ کاربرد دارد بلکه کسب‌وکارهای کوچک نیز می‌توانند نسبت به اخذ گواهینامه‌ ایزو 50001 اقدام کنند. علاوه بر این، استاندارد ایزو 50001 با استانداردهای دیگری همچون استاندارد ایزو 9001 ( سیستم مدیریت کیفیت) و استاندارد ایزو 14001 (سیستم مدیریت زیست محیطی) نیز سازگاری زیادی دارد؛ به همین خاطر استاندارد ایزو 50001 می‌تواند در کنار دیگر استانداردهای یاد شده، قرار گیرد.

گواهینامه ایزو 50001 با ارائه‌ی الزاماتی به سازمان‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ، آن‌ها را قادر میسازد تا سیستم مدیریت انرژی خود را بهبود بخشند. درواقع ایزو 50001 با اندازه‌گیری، گزارش‌دهی و تهیه‌ی خدماتی همچون تغییر تجهیزات و سیستم‌ها، سعی دارد فرآیندِ تولید انرژی و عملکرد انرژی در سازمان‌ها را بهینه سازد. مفهوم عملکرد انرژی از کاربریِ انرژی، بازدهی، مصرف، شدت و مواردی از این قبیل حکایت می‌کند. بنابراین هر سازمانی می‌تواند متناسب با اهداف و خط‌مشیِ خود، به‌منظور بهبود عملکرد انرژی، به هر یک از موارد گفته‌ شده ورود کرده و تغییرات یا اصلاحاتی بر آن‌ها وارد سازد.

همانطور که گفته شد، اولین قدم در اجرا و پیاده‌سازیِ استاندارد ایزو 50001، طرح‌ریزی است. در طرح‌ریزی، ابتدا عملکرد انرژی، اهداف کلان و خرد ارزیابی شده، سپس برنامه‌ها و اقدامات مورد نیاز برای بهبود عملکرد انرژی طراحی می‌گردد. بعد از آن طراحی‌های صورت گرفته وارد مرحله‌ی اجرایی شدن می‌شوند. ارزیابی فرآیندها و اندازه‌گیری شاخص‌ها، یکی از اجزاء ضروری‌ایست که هنگام پیاده‌سازی طرح‌ها و پس از آن، نباید از آن غافل شد.

درنهایت، براساس آنچه در این گفتار اشاره شد، می‌توان گفت اخذ گواهینامه ایزو 50001 نه‌تنها موجب ارتقای سیستم مدیریت انرژی و کاهش هزینه‌های اضافیِ سازمان شما می‌شود، بلکه در نگاهی کلان‌تر تاثیر بسزایی در کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و افزایش بهره‌وری انرژی در کشورمان دارد.
اگر تاکنون اقدام به اخذ گواهینامه‌ ایزو 50001 نکرده‌اید، می‌توانید با ما در ارتباط باشید...
  • تهران، صادقیه
  • 02144259582
  • --
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا