logo1

گواهینامه ایزو 45001

ISO 45001

گواهینامه ایزو 45001

گواهینامه ایزو 45001 یا استاندارد سیستم‌ مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، الزاماتی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم می‌کند که به دنبال آن، شرایط لازم برای حفظ ایمنی کارکنان و کارگران در محیط کاری مهیا شود.

سالیانه بسیاری از افراد به دلیل فقدان سیستم‌های مدیریتی ِ درست و کارآمد برای حفظ ایمنی و سلامتی در محیط کاری، دچار آسیب‌ها و بیماری‌های جدی‌ای می‌شوند که عملا امکان ادامه‌ی فعالیت را از آنان سلب می‌کند و درنهایت منجر به بازنشستگیِ زودتر از موعد می‌شود. به همین منظور استاندارد ایزو 45001 و گواهینامه ایزو 45001 با هدف کاهش خطرات احتمالی برای کارکنان و کارگرانِ کسب‌وکارها و افزایش سلامتِ شغلی و به دنبال آن افزایش بهره‌وری کاری، در سال 2018 تهیه و تدوین شده است. پیش از این، سازمان‌ها برای نشان دادن این موضوع که به سلامت، ایمنی و بهداشت کارکنان خود اهمیت می‌دهند، از استاندارد OHSAS 18001 استفاده می‌کردند تا اینکه در سال 2018، سازمان بین‌المللی ایزو، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی (OH&S) را با عنوان ایزو 45001 منتشر ساخت. گواهینامه ایزو 45001 برای هر سازمانی درهر ابعاد و اندازه‌ و ماهیتی قابل پیاده‌سازی است.

برای اینکه مدیر یک سازمان بتواند به درستی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی یا استاندارد ایزو 45001 را در درون سازمان خود پیاده کند، لازم است طبق مراحل زیر عمل کند:

1-    برنامه‌ریزی: بدین معنی است که خطرات و فرصت‌های سیستم مدیریت ایمنی و سلامت شغلی یا استاندارد ایزو 45001 را تعیین و ارزیابی کند و سپس فرآیندهای لازم برای رسیدن به خط‌مشیِ سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی را تبیین کند.

2-    اجرا: در این مرحله هر آنچه که پیش از این، برنامه‌ریزی شده، اجرا می‌شود.

3-    ارزیابی: به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات و یا بازنگریِ فرآیندها، لازم است اهداف، خط‌مشی و گزارش نتایج پیاده‌سازیِ استاندارد ایزو 45001 پیوسته مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد.

4-    اقدام: پس از طی کردن مراحل قبلی، اقداماتی برای بهبود مداوم عملکرد استاندارد ایزو 45001 برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، صورت گیرد.

علاوه بر این، لازم است سازمان‌هایی که قصد اقدام به پیاده‌سازیِ استاندارد 45001 و اخذ گواهینامه‌ی ایزو 45001 را دارند، به مسائلی همچون موارد زیر توجه داشته باشند:

1-    سازمان باید مسائل و موضوعات داخلی و خارجی‌ای که ممکن است بر سیستم مدیریت ایمنی و نتایج آن، تاثیرگذار باشند را شناسایی کند.

2-    سازمان باید علاوه بر کارکنان و کارگران، سایر افراد ذی‌نفع که ممکن است مرتبط به سیستم مدیریت ایمنی باشند را تعیین و شناسایی کند.

3-    لازم است سازمان از هماهنگیِ اهداف و خط مشیِ سیستم مدیریت ایمنی با اهدافِ و مسیر کلی سازمان اطمینان حاصل کند.

4-    همچنین سازمان باید مطمئن شود که منابع لازم و ضروری برای پیاده‌سازی و حفظ استاندارد ایزو 45001 در دسترس باشند.

5-    سازمان باید شرایطی را برای مشارکت و مشاوره‌ی کارگران و کارکنان فراهم کند.

6-     سازمان باید متعهد شود که خطرات و ریسک‌های شناسایی شده برای ایمنی و سلامت افراد را حذف میکند.

7-    و...

بنابراین سازمان‌ها با رعایت موارد گفته شده و پایبندی به الزامات استاندارد ایزو 45001 و دریافت گواهینامه ایزو 45001، می‌توانند ضمن بهبود شرایط ایمنی، سلامت و بهداشت کارکنان و کارگران، ضررها و هزینه‌هایی همچون هزینه‌های حوادث، از کارافتادگی کارگران، هزینه‌ی حق العمل بیمه و ... را کاهش دهند و بدین ترتیب عملکرد مفید شرکت یا سازمان خود را چند برابر کنند.
شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در خصوص شرایط و الزامات کسب گواهینامه‌ ایزو 45001 با مشاوران رایان سرت در تماس باشید...
مطالب مرتبط:
گواهینامه ایزو 14001
گواهینامه ایزو 9001
گواهینامه HSE
  • تهران، صادقیه
  • 02144259582
  • --
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیغام

  ایمیل ارسال نشد !   Your email has been sent.
بالا